EZGİ KONAKLARI
 Ana Sayfa
 Tarihçesi
 Otel Hakkında
 Oteller | Odalar
 Bugünü
 Konaklama
 Rezervasyon
 Görüşler
 Belgeler
 Site Haritası
 İletişim
 Ulaşım
 FAYDALI LİNKLER
  E-Devlet
  Amasya Belediyesi
  Amasya Üniversitesi
01.07.2013 tarihinden itibaren 179433 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Gezilecek Yerler

Yeşilırmak'ın içinden geçtiği bir vadide kurulan Amasya kent merkezindeki kalesi, kral kaya mezarları, medreseleri ve camileri, çarşıları ile tarih ve doğanın güzel bir birlikteliğidir. Ferhat Dağı'ndaki Ferhat Su Kanalı, Borabay Gölü Amasya'yı görme nedenlerinden bir kaçıdır.

Amasya Kalesi
Yeşilırmağın kenarında, Harşane Dağı üzerinde bulunan kale Hititler zamanında yapılmış, Pontus Krallığı zamanında genişletilmiş, Osmanlı zamanında kullanılmaya devam etmiştir. Amasya'yı yukarıdan seyretmek ve Pontus krallarına ait 18 kral kaya mezarı vardır. İçkale olarak da bilinen kısımda Selçuklu Sultanı Mesut I'in cami, medrese, hamam ve saray yaptırdığı yazılmaktadır.

Amasya Müzesi
Suluova ve Mahmatlarda'da yapılan kazılarda çıkan eserler, Tunç çağı seramikleri, Hitit (Hitit Tanrı Heykeli (Teşup)), Frig, Kimmer, İskit, Lidya, Pers, Hellenistik - Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Selçuklu veziri ve Amasya Valisi Pervane, onun eşi, oğlu ve kızına ait 4 mumya ile birlikte 6 mumya Amasya Müzesinde sergilenmektedir. Bu mumyalar Türk kültüründeki tek mumya örnekleridir.

Bimarhane (Darüşşifa)
Anadolu'da müzikle tedavi yapılan ilk hastane olarak bilinir. Taş işçiliğinin güzel örneklerinden biri olan Bimarhane 1308 yılında, İlhanlı Sultanı Olcayto Mehmet Hüdabende'nin eşi İlduş Hatun adına, tıp medresesi olarak yaptırılmıştır.

Büyük Ağa Medresesi
2. Beyazıt'ın kapıağası tarafından 1488 yılında yaptırılmıştır. Sekizgen avlunun kenarında revaklı 20 öğrenci odası bulunmaktadır.

Beyazıt Medresesi
Halk kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Avlunun etrafındaki revakları ve öğrenci odaları ile kesme taş yapılarındandır.

Hazeranlar konağı (Etnoğrafya müzesi)
1872 yılında deftardar Hasan Talat Efendi tarafından kız kardeşi Hazeran Hanım için yaptırılmıştır. Yeşilırmak kenarındaki Yalı Evleri'nin en güzellerinden biridir. Kazan ocağı diğer konaklardan farklı olarak "hayat" denilen girişlerde değil de avlunun batı köşesindeki binanın duvarındadır.
1977 yılında müze haline getirilen 11 odalı konağın bodrum katı Devlet Güzel Sanatlar Galeri Müdürlüğü'dür.

Şehzadeler Müzesi
Amasya Harşena Kalesi altında, Kralkaya Mezarları eteklerinde, Yeşilırmak Nehri Kıyısında, Eski Sur Duvarları üzerine kurulu müze, iki katlı ahşap binadan oluşan müze 2008 yılında ziyarete açılmıştır. Selçuklu ve rumi desenlerin hakim olduğu müze 14-16. yüzyıl sanat anlayışı ile tasarlanmıştır.

Ferhat Su Kanalı
Efsaneye göre, Ferhat sevgilisi Şirin'e kavuşmak yaptığı kanallar Helenistik dönemde, kentin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiştir, yaklaşık 75 cm.genişliğinde 18 km. uzunluğundadır. Kayalarda tünel açılarak ve bazı kısımlarında da duvarlar örülerek yapılmıştır. Ankara-Amasya karayolunun kenarında bir kısmı görünen kanallar, Şirvanlı Camii yakınlarına kadar ulaşmaktadır.

Amasya Köprüleri
Strabona göre Amesia'da 6 köprü vardı. Günümüzde Yeşilırmak üzerindeki köprülerden sadece Kuş Köprüsü ilk hali ile kullanılmaktadır, Sultan gıyasettin II'nin kızı Hundi Hatun tarafından 4 yayvan kemerli olarak yaptırılmıştır. Diğer köprüler ise sonradan eskilerin yeniden yapılmış halidir.

Borabay Gölü
Doğa harikası olan göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.


 AMASYAMIZ
 Amasya Tarihi
 Coğrafi Yapı
 Amasya Resimler
 Gezilecek Yerler
 Ne Yenir ?
 Nasıl Ulaşırım
 ANKET
New Page 2

Web Sitemizi Nasil Buldunuz?

Cok Guzel
Guzel
Idare Eder
Daha İyi Olabilirdi


Anket Sonuçlarını Göster
 

Copyright © 2013 DoğanBilisim.NET